Choroby układu krążenia - objawy

Układ krążenia jest niezwykle ważny, dlatego że odpowiada za prawidłowy transport tlenu oraz substancji odżywczych do tkanek. Niestety, jednymi z najczęściej występujących schorzeń w populacji, są właśnie te dotyczące układu sercowo-naczyniowego. Jakie są objawy tych chorób i jaką profilaktykę warto zastosować? O tym poniżej.

Choroby układu krążenia - objawy

Jednym z najczęstszych objawów pojawiającym się w przebiegu poważnych chorób układu krwionośnego jest ból w klatce piersiowej. Ma on podłoże wieloczynnikowe i może mieć swoje źródło zarówno wewnątrz klatki, jak i poza nią. Bardzo charakterystyczny jest ból wieńcowy, występujący w zawałach serca. Pojawia się on przede wszystkim w lokalizacji zamostkowej oraz promieniuje w stronę gardła czy ramienia. Zazwyczaj trwa ponad trzydzieści minut i towarzyszą mu poty, nudności, duszności czy wręcz paniczny lęk. Jak wyżej wspomniano, kolejną niepokojącą oznaką mogą być duszności. Są one charakterystycznym objawem niewydolności serca. Dzieje się tak dlatego, że niewydolny mięsień sercowy nie jest w stanie przepompować płynu, w związku z tym zalega on w płucach. Dochodzi również do utrudnionego natlenowania krwi, co skutkuje pojawieniem się duszności przy jakimkolwiek wysiłku fizycznym. Kolejny objaw chorób układu krążenia to kołatanie serca. Jest to subiektywne uczucie nierównomiernego, silnego bicia serca. Ponadto po wykonaniu specjalistycznych badań, możemy wykryć u chorego zaburzenia rytmu mięśnia sercowego, takie jak tachykardia czy bradykardia. Objawy choroby serca i układu krążenia, które zdecydowanie świadczą o nieprawidłowościach, to niewłaściwe tętno oraz ciśnienie. Tętnem nazywamy wyczuwalny przepływ krwi pod wpływem uderzenia fali. Ciśnienie tętnicze natomiast definiujemy jako wysokość, na którą nasz mięsień sercowy jest w stanie wypompować krew. Odchylenia od norm mogą świadczyć o nadciśnieniu tętniczym bądź zaburzeniach rytmu serca. Innymi symptomami schorzeń krwiobiegu są również zawroty głowy, sinica, obrzęki czy palce pałeczkowate. Jeżeli chodzi o choroby układu krążenia u dzieci, objawy nieznacznie różnią się od tych występujących u dorosłych. Zazwyczaj u najmłodszych częściej pojawiają się omdlenia, bladość skóry czy słabszy rozwój w porównaniu z rówieśnikami.

Choroby układu krążenia - objawy, przyczyny i profilaktyka

Przyczyny chorób układu krążenia mają różne podłoże, jednak jesteśmy w stanie podzielić je na wrodzone oraz nabyte. Te pierwsze to zazwyczaj nieprawidłowości w budowie, z którymi się rodzimy, natomiast nabyte powstają w ciągu naszego życia i zależą od jego trybu, diety czy nałogów. Najczęstszym powodem występowania tych schorzeń są: otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej, palenie papierosów, dieta bogata w tłuszcze, stres czy brak aktywności fizycznej.

W zapobieganiu poważnym konsekwencjom szczególnie ważna okazuje się odpowiednia profilaktyka. Polega ona na:
○ stosowaniu bogatej w składniki odżywcze diety,
○ umiarkowanej aktywności fizycznej,
○ zredukowaniu stresu,
○ niepaleniu papierosów,
○ unikaniu alkoholu.
Najczęstsze objawy choroby serca i układu krążenia są powiązane z przyczynami, którym da się zapobiec. Przede wszystkim warto stosować się do zaleceń lekarzy oraz dbać o zdrowy tryb życia.