Jelito grube narażone jest na szereg chorób, do których zaliczamy m. in. hemoroidy, nowotwór, chorobę Leśniowskiego-Crohna czy różnorodne stany zapalne. Hemoroidy, inaczej nazywane żylakami odbytu, to choroba dość powszechna. Według statystyk, może na nią cierpieć nawet połowa naszego społeczeństwa. Jest to choroba wstydliwa i dokuczliwa, a do jej objawów możemy zaliczyć np. ból w trakcie defekacji lub swędzenie odbytu. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc lekarska.
Choroba Leśniowskiego jest przewlekłym zapaleniem jelit. Do jej objawów należą biegunka, utrata masy ciała i anemia oraz ból brzucha. Nieleczona przypadłość może prowadzić do raka jelita grubego. Najtrudniejszą do wyleczenia chorobą jelita grubego jest nowotwór tej części układu pokarmowego. Jest to o tyle skomplikowane, że w momencie uaktywnienia się wszystkich objawów, może być już za późno. Z tego względu ogromne znaczenia ma profilaktyka. Tylko dzięki temu istnieje szansa na wyleczenie.
Objawy chorób jelita grubego mogą być różne, w zależności od lokalizacji, jednak na pewno należy zwrócić szczególną uwagę na: krew w stolcu, nudności, zaparcia, biegunki, utrata masy ciała i anemia, uczucie niepełnego wypróżnienia się, a także skurcze i bóle brzucha. W przypadku zaobserwowania u siebie powyższych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.