Objawy choroby jelita cienkiego i grubego

Jelita to istotna część układu pokarmowego

Jelito to fragment przewodu pokarmowego pełniący bardzo istotną funkcję w organizmie. W jelicie cienkim odbywa się trawienie i wchłanianie, a w grubym pokarm ulega zagęszczeniu i wchłaniane są niektóre składniki odżywcze. Jelita, oprócz trawienia, pełnią ważną dla organizmu funkcję obronną, immunologiczną.

Gdy jelito zaczyna chorować, wpływa to na funkcjonowanie całego organizmu. Czynników wpływających na choroby jelit jest wiele. Są to np.:
– zła dieta,
– stres,
– używki,
– zanieczyszczenia.

Objawy choroby jelita grubego

Jeżeli w organizmie zaczyna coś źle funkcjonować, prędzej czy później zaczyna on nam to sygnalizować. Do najczęstszych objawów choroby jelita grubego zaliczamy:

– bóle w dolnej części brzucha,
– utrata wagi i złe samopoczucie,
– biegunki i zaparcia,
– krwawienie z dolnego fragmentu przewodu pokarmowego.

Choroby jelita grubego

Jelito grube narażone jest na szereg chorób, do których zaliczamy m. in. hemoroidy, nowotwór, chorobę Leśniowskiego-Crohna czy różnorodne stany zapalne. Hemoroidy, inaczej nazywane żylakami odbytu, to choroba dość powszechna. Według statystyk, może na nią cierpieć nawet połowa naszego społeczeństwa. Jest to choroba wstydliwa i dokuczliwa, a do jej objawów możemy zaliczyć np. ból w trakcie defekacji lub swędzenie odbytu. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc lekarska. Choroba Leśniowskiego jest przewlekłym zapaleniem jelit. Do jej objawów należą biegunka, utrata masy ciała i anemia oraz ból brzucha. Nieleczona przypadłość może prowadzić do raka jelita grubego. Najtrudniejszą do wyleczenia chorobą jelita grubego jest nowotwór tej części układu pokarmowego. Jest to o tyle skomplikowane, że w momencie uaktywnienia się wszystkich objawów, może być już za późno. Z tego względu ogromne znaczenia ma profilaktyka. Tylko dzięki temu istnieje szansa na wyleczenie. Objawy chorób jelita grubego mogą być różne, w zależności od lokalizacji, jednak na pewno należy zwrócić szczególną uwagę na: krew w stolcu, nudności, zaparcia, biegunki, utrata masy ciała i anemia, uczucie niepełnego wypróżnienia się, a także skurcze i bóle brzucha. W przypadku zaobserwowania u siebie powyższych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Objawy chorób jelita cienkiego

Typowymi objawami, które możesz u siebie zaobserwować w przypadku choroby jelita cienkiego, są:

– jawne lub utajone krwawienia,
– niedrożność jelita,
– bóle brzucha.

Jelita nie bez powodu są nazywane drugim mózgiem człowieka. Ich rola jest kluczowa w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, dlatego też, aby cieszyć się dobrym zdrowiem, należy o nie dbać. Podstawą jest zbilansowana dieta oraz unikanie stresu. Według badań, w jelitach jest ponad 100 mln komórek nerwowych, które mają duży wpływ na nasze samopoczucie.

Choroby jelita cienkiego

Często zdiagnozowanie chorób jelita cienkiego łączy się ze zmianą trybu życia oraz diety. Wśród chorób jelita cienkiego możemy wymienić np. chorobę Whipple’a, nowotwory jelita cienkiego, zespół krótkiego jelita. Najrzadszą z tych chorób jest choroba Whipple’a o charakterze zakaźnym. Do jej głównych objawów należą gorączka i dreszcze. Choroba wpływa na zmiany patologiczne w wielu narządach, w tym także w układach: pokarmowym, oddechowym, krążeniowym, nerwowym i stawowym. Zespół jelita krótkiego natomiast dotyka osób, u których usunięto pewną jego część. Objawami w zespole jelita krótkiego są: bóle brzucha, długie biegunki, długotrwałe zmęczenie i utrata masy ciała.

Objawami chorób jelita cienkiego są:

– wyczuwalny guz w jamie brzusznej,
– utrata masy ciała,
– bóle brzucha,
– krwawienia do przewodu pokarmowego.

Dbajmy więc o nasz organizm i badajmy się, gdyż choroby układu pokarmowego są w dzisiejszym zanieczyszczonym i narażonym na ciągły stres świecie bardzo rozpowszechnione. Korzystajmy z postępu medycyny i badajmy się regularnie. To umożliwi całkowite wyleczenie i powrót do zdrowia. To z kolei wpłynie na jakość naszego samopoczucia.