Mówi się, że jelita są drugim mózgiem człowieka. Od ich kondycji zależy dobre samopoczucie, regulowanie trawienia oraz wchłanianie witamin i mikroelementów do krwioobiegu. Ich właściwa praca jest szczególnie ważna. Choroby, które dotykają jelita grubego i cienkiego są jednymi z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Objawy chorobowe tego narządu są często niejasne, a dodatkowo bagatelizowane. Istotne jest ich skuteczne rozpoznanie za pomocą nowoczesnych metod, jakie daje medycyna. Dzięki temu możesz powrócić do dawnego komfortu życia i dobrej pracy organizmu.
Jak wygląda diagnostyka chorób jelita cienkiego i grubego
Diagnostyka chorób jelita cienkiego i grubego
Jeśli zauważysz u siebie regularnie pojawiające się problemy po spożywaniu posiłku, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia albo biegunki, warto udać się na dokładną diagnostykę jelita cienkiego lub grubego. Zdiagnozowanie źródła dolegliwości często nie jest łatwe, ale obecna medycyna dysponuje świetnymi sposobami, które umożliwiają wgląd oraz dokładne zbadanie wnętrza obu jelit. Więcej o diagnozowaniu oraz chorobach, jakie dotykają tego delikatnego narządu można przeczytać na stronie:
https://www.termedia.pl/. Warto wiedzieć, jakie choroby jelita cienkiego i jelita grubego występują oraz wymagają specjalistycznej diagnostyki i leczenia.
Choroby jelita cienkiego:
– nowotwory jelita cienkiego,
– zespół SIBO,
– celiakia oraz inne nietolerancje pokarmowe,
– niedrożność jelita,
– zespół krótkiego jelita,
– enteropatia i utrata białka,
– choroba Whipple’a.
Choroby jelita grubego:
– nowotwory jelita grubego,
– hemoroidy i nietrzymanie stolca,
– zapalenia jelita grubego,
– choroba Leśniowskiego-Crohna,
– ropień odbytu,
– wrzodziejące jelito.
Metoda pozwalające diagnozować choroby jelita cienkiego i grubego
Endoskopia jest sposobem diagnozowania chorób jelita grubego oraz chorób jelita cienkiego. Podczas badania wprowadzona zostaje rura endoskopowa, która na końcu posiada zainstalowaną kamerę. Ta umożliwia diagnoście monitorowanie przewodów narządu i wykrycie nieprawidłowości oraz znalezienie źródła dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Badanie jest dość nieprzyjemne, ale jego potencjał jest nieoceniony. Endoskopia umożliwia wykrycie zmian chorobowych, guzów, owrzodzeń, a także pobranie zmienionych wycinków do badań.
Enteroskopia jest zaawansowanym technicznie badaniem, umożliwiającym dokładną ocenę wnętrza jelita cienkiego. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Badanie wykonuje się za pomocą endoskopu, który wprowadzany jest do organizmu przez jamę ustną lub odbyt. Pozwala to na dokładne obejrzenie całego odcinka jelita cienkiego, a także na pobieranie wycinków do badań histopatologicznych.
Diagnostyka chorób jelita grubego jest możliwa dzięki kolonoskopii. To metoda umożliwiająca wykrycie schorzenia jelita grubego. Można korzystać z niej profilaktycznie, w celu wczesnego wykrycia raka jelita grubego, który rozwija się powoli i przez długi czas nie daje żadnych objawów. Badanie odbywa się poprzez wprowadzenie przewodu przez odbyt do jelita grubego. Dzięki wtłoczeniu powietrza można zwiększyć widoczność wnętrza jelita. Kolonoskop pozwala też na pobranie zmienionych chorobowo tkanek do dalszej diagnostyki.